Vijesti

ZAŠTIĆENO KULTURNO DOBRO - Umijeće ručnog klesanja kamena u sklopu Klesarske škole

Obavijest dragim Pučišćanima, svim prijateljima Pučišća i Klesarske škole, učenicima, budućim učenicima, nastavnicima i svim zaposlenicima da je

Umijeće ručnog klesanja kamena u sklopu Klesarske škole

rješenjem Konzervatorskog odjela u Splitu

dobilo status preventivno zaštićenog kulturnog dobra

Dobru vijest možete provjeriti na Središnjem državnom portalu Ministarstva kulture Republike Hrvatske.

NAPOMENA: Adresa je dinamička pa pod Smještaj kulturnog dobra/ Mjesto upišite Pučišća.  Naša zaštita je pod brojem P-5720.

Ovim putem želim se zahvaliti i Konzervatorskom odjelu u Splitu na pomoći i suradnji

Ugodno ljeto želim svima

Tamara Plastić

U rješenju se navodi

Opis dobra

Umijeće ručnog klesanja kamena koje se prenosi u sklopu Klesarske škole u Pučišćima temeljeno je na ručnoj obradi kamena alatima koji su baštinjeni iz antike. U tradicionalne klesarske alate ubrajaju se: mlat (čekić zašiljen s jedne strane), piket (čekić zašiljen s obje strane), macola (klesarski čekić sa dvije ravne plohe), puntarul (zašiljeno dlijeto), šćapadur (odbijač nalik na dlijeto), špuntarjola (gruba zubatka), bučarda (nazubljeni čekić), martelina (fina zubatka), grubo dlijeto, fino dlijeto i gradina (zupčasto dlijeto). Konačni rezultat obrade je kamen različite obrade i funkcije stoga je na Braču očuvan bogati terminološki korpus koji detaljno imenuje finese klesarske baštine. Klesarska škola u Pučišćima prenosi umijeće ručnog klesanja kamena na nove generacije održavajući tradiciju neprekinutu više od dva tisućljeća.

objavio: Tamara Plastić   datum: 1. 8. 2017.

natječaji

KLESARSKI TEHNIČAR